Ribnik protiče kroz istoimeni gradić u sjeverozapadnom dijelu Republike Srpske i Federacije BiH. Izvirući iz spleta vrela formira se prozračno jezero dugačko oko 400 metara i prosječne širine dvadesetak metara. Najveća dubina je od šest metara...
Kada mušičarska struna fijukne kraj vašeg uha, više nema mira za vas. Poput mušice polećete letom avanturiste i istinskog zaljubljenika u prirodu, koji je uvijek željan novih doživljaja. Otkrivajući svijet divljih gora i voda, tražeći trofeje, nema te lokacije koja bi bila daleka i tog puta koji bi bio dugačak. A jedan od takvih vodi i do rijeke Ribnik, čije ime izaziva znatiželju i ribolovačku strast mušičara.
Ribnik protiče kroz istoimeni gradić u sjeverozapadnom dijelu Republike Srpske i Federacije BiH. Izvirući iz spleta vrela formira se prozračno jezero dugačko oko 400 metara i prosječne širine dvadesetak metara. Najveća dubina je od šest metara. Jezero se razliva u širok i relativno miran tok rijeke, široke u prosjeku dvadesetak metara u duboke oko 70 centimetara.
Ribnik se rijetko kada zamuti, i mada se vodostaj u toku dana često mijenja, ali to ne utiče bitnije na aktivnost, odnosno ishranu ribe. U periodu proljećnih bujica dno Ribnika je pjeskovito, a u ljetnje doba i s jeseni pokriveno je travom. Temperatura vode tokom cijele godine ne prelazi osmi podiok termometra. Tiho vijugajući, Ribnik promiče pored pašnjaka, a svoj 4.800 metara dug put završava uvirući u rijeku Sanu.
U periodu mrijesta, u Ribnik iz Sane, inače veoma bogate lipljenom, pastrmkom i mladicom, ulazi lipljanska i pastrmska populacija. Tu se obavlja mrijest i veliki dio ovih riba ostaje i poslije toga u Ribniku. Ledena rijeka tada u svojim njedrima skriva eksplozivni temperament salmonida u punoj snazi. Cijelim tokom presijavaju se bokovi potočara, lipljena i kalifornijki. Kako je uzbudljiva igra njihovih kolobara!
U samom naselju u dužini od dva kilometra, nalazi se ribolovni revir bogat krupnim lipljenom i pastrmkom. Tu možete gledali kako ispod vaših nogu promiču veličanstvene ribe. Ovaj revir je firmiran 2000. godine i u njemu je mušičarenje dozvoljeno od 2003. godine, ali samo uz posebnu dnevnu dozvolu. Cijena te dozvole za inostrane turiste je 30 evra, za državljane Srbije i Crne Gore i Federacije BiH 20, a za ribolovce iz Republike Srpske 10 evra. Cio tok Ribnika, a posebno ovaj revir, vrlo dobro su obilježeni informativnim tablama.
Ova voda je na najboljem putu da postane jedna od atraktivnijih evropskih mušičarskih destinacija, a najzaslužnije za to je Sportsko ribolovno društvo „Ribnik” i čovjek koji je najveći dio svog života posvetio upravo ovoj rijeci, a to je Radenko Ćebić.
Gradić Ribnik je na nadmorskoj visini od 282 metara. Umjerena klima sa blagim zimama pruža cijele godine velike mogućnosti za razvoj lovnog i ribolovnog turizma.
Putna mreža je dobra i to u svim pravcima. Do Banje Luke, preko Manjače, ima 65 kilometara, do Sarajeva, preko Travnika, Jajca i Mrkonjić Grada oko 230 kilometara.
Revir su ove godine posjetili i prvi strani turisti - ribolovci iz Francuske, Italije, Slovenije, Hrvatske i SCG. Svi oni su bili izuzetno zadovoljni gostoprimstvom domaćih ribolovaca, lijepom rijekom i kapitalnim lipljenima! Izdato je oko 800 dozvola, a sav prihod je namijenjen finansiranju čuvarske službe i poribljavanju. Dva profesionalna čuvara i dva volontera pokrivaju 28 km Ribnika i Sane. Planirano je ovogodišnje poribljavanje sa 30.000 primjeraka potočne pastrmke, dužine oko 10 cm, dok će se van revira ubaciti 200 komada potočare prosječne dužine 25 centimetara.
Mnogobrojna takmičenja u mišičarenju potvrđuju da je Ribnik rajska voda za ribolovce. U ovoj godini na toj vodi održaće se sedam takmičenja, među kojima i državno prvenstvo. Zahvaljujući Ribničanima, prije svega organizatorima takmičenja, restoranu „Alas” i sudijama i predstavnicima opštine, uspješno će se provesti i banjalučko klupsko takmičenje u mušičarenju.
U Ribnik ste uvijek dobrodošli, poručuju gostoljubivi Ribničari. Na usluzi su vam smještajni kapaciteti motela „Dado”, kao i privatni smještaj sa tradicionalnom kuhinjom.
Bosanska škola
Prenošena s generacije na generaciju, „bosanska škola mušičarenja” iznjedrila je i svoje mušice. Imena su najčešće dobijale po pticama, odnosno perima, koja su korištena kao materijali za njihovu izradu. Tetrijeb, jareb, ćuk, sovijak, patak, čvorak, kreja, i druge, odlikuju se mimikrijom, plovnošću i lovnošću.
Neke od bosanskih mušica dobile su imena po načinu lova njima, na primjer „lampare”, neke pak po boji, kao što su „trula višnja”, „kukuruzara” i slično. Neke su nazvane i po materijalu od kojeg je načinjeno njihovo tijelo – „oroz”, „najlonka”, „kudelja”...
Najčešće primjenjivan materijal za izradu krilca je krejino pero, od kojeg se pravi imitacija majske jednodnevke Beatida. Bez nje Bosanci ne izlaze na vodu, pogotovo u jesenjem periodu, kada je ubjedljivo najlovnija.
Najbolji period dana za ribolov je rano popodne, od 12 do 14 sati. Imitacije se izrađuju u svijetložutoj, kremasto-žutoj i maslinasto-žutoj nijansi, a rep i nožice su od svijetložutog pijetla. Mušice se vezuju na udice veličine 18, 16 i 14. Za jesenji period i mušičarenje tokom kasnog popodneva, pa sve do sumraka, najbolje su imitacije brundajućih Trichoptera. Imitacije tih mušica imaju nazive poskaka, lampare, sovijak... Tijelo ovih mušica je boje ćilibara. nožice boje piva, a krilca su najčešće letnja krila sove. Izrađuju se na udicama broj 8 i 10.
RR